Αθλητικά Λάρισα

Ήττα 2-0 της ΑΕΛ από τον Πανιώνιο για το κύπελλο Ελλάδος

Αγωνιζόμενη με 10 παίκτες από το 50 λεπτό της αναμέτρησης, η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα σήμερα εκτός έδρας από τον Πανιώνιο, στο πρώτο παιχνίδι για το κύπελλο Ελλάδος, με σκορ 2-0, έχοντας όμως αρκετά παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης.

Το 1-0 έγινε μόλις στο 17ο λεπτό, με τον Σπιριντόνοβιτς να σουτάρει από μακριά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ. Μάλιστα, 10 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον ίδιο παίκτη που προσπάθησε να νικήσει τον Ισλανδό τερματοφύλακα των βυσσινί, αλλά είδε τη μπάλα να σταματά στην οριζόντια δοκό.

Στη συνέχεια και στο 37, η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει, με τον Λεοζίνιο να εκτελεί το φάουλ και να στέλνει τη μπάλα στον Μόρα που έπεσε εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Μάλιστα ο Μόρας τραυματίστηκε στη συγκεκριμένη φάση και αναγκαστικά έγινε αλλαγή, με τον Γκόλια να παίρνει τη θέση του στο 40.

Στο 2ο ημίχρονο και στο 50, η ΑΕΛ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Μόρσι αντίκρισε (κακώς) τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Σαραμαντά, αλλά στη συνέχεια βρήκε τον τρόπο να αποκτήσει κατοχή της μπάλας. Μάλιστα λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 84, όταν η κεφαλιά του Γκόλια έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κότνικ.

Στο 89 πάντως, ο Μασούρας με ωραίο ψηλοκρεμαστό νίκησε τον Κρίστινσον για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Πίρις, Οικονομίδης (80 Παπαγεωργίου), Κεϊτά, Μανθάτης, Σπιριντόνοβιτς (61 Τσιλούλης), Ντουρμισάι (46 Μασούρας).

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Σαχίτι, Γρομητσάρης, Γκόλιας, Μόρας (40 Γκόλιας), Χούμπτσεβ, Ακόστα (57 Μπαργκάν), Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Λεοζίνιο (46 Ντέλετιτς), Μορσί.

Μετά το τέλος του αγώνα, η ΠΑΕ ΑΕΛ εξέδωσε την εξής ανακοίνωση, βάλλοντας κατά της διαιτησίας:

«Γι αυτό που ζήσαμε σήμερα με τον Τάση και με τον Γρατσάνη (αυτός έδωσε την ανύπαρκτη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μόρσυ, την πρώτη ανύπαρκτη κάρτα την έδωσε ο Τάσης σε φάση που ο Μόρσυ σουτάρει να βάλει γκολ), εξηγεί γιατί σε λίγο καιρό ακόμα και σε παιχνίδια τοπικών πρωταθλημάτων που έχουν ενδιαφέρον θα παίζουν ξένοι διαιτητές.

Προηγουμένως ο Τάσης δεν έδωσε καραμπινάτο πέναλτι, που θα έδινε και ο Δάρας και στο οποίο μάλιστα τραυματίστηκε ο Μόρας, στον οποίο ο Τάσης έδειξε κίτρινη κάρτα, γιατί έσκισε τη φανέλα του, αφού σηκώθηκε κουτσαίνωντας από το έδαφος από την στεναχώρια του λόγω του νέου τραυματισμού του.

Δεν θέλουμε να μεγαλώσουμε τη δικαιολογημένη διαμαρτυρία μας, γιατί αυτά φτάνουν.

Αν άκουγαν ο Τάσης και ο Γρατσάνης αυτά που έλεγαν ο κόσμος του Πανιωνίου θα κοκκίνιζαν…».